Kultūra KalbaLankytinos vietosVyskupijaLiteratūraTautosakaKultūra Žemaitijos herbas
NaujienosArchyvasRedaktoriaus žodisInformacijaAtsiliepimai
RodyklėĮ aukštesnį lygįĮ pradžiąTolynInformacija

KITI ŽYMESNI ŽEMAITIJOS MUZIEJAI

Užvenčio muziejusSvarbiausias Žemaitijos muziejų skiriamasis bruožas yra tas, kad čia darbas organizuojamas, ekspozicijos rengiamos taip, kad muziejai ne kartotų, o papildytų vienas kitą ir taip žmonėms, besidomintiems šio regiono istorija, dabartimi, pateiktų kiek tai įmanoma platesnę Žemaitijos panoramą nuo seniausių laikų iki šių dienų.

Telšiuose įsikūrusiame centriniame Žemaitijos muziejuje"Alka” dėmesys koncentruojamas į krašto istoriją ir dvarų kultūrą.

Plungėje ­ plati žemaičių meno panorama.

Orvydų muziejus (Kretingos raj. Salantai)Kretingos muziejus, įsikūręs gražiai restauruotuose Tiškevičių rūmuose, yra vienas iš gražiausių muziejų šiame krašte ir nukelia lankytojus į tą aplinką, kuri vyravo Žemaitijos dvaruose ir rūmuose, kai čia klestėjo bajoriškoji kultūra. Šiose patalpose yra įsikūręs itin turtingas savo augmenija žiemos sodas.

Palangos grafų Tiškevičių rūmuose jau keli dašimtmečiai veikia vienas iš seniausių ir turtingiausių pasaulyje gintaro muziejus, ypač patraukiantis lankytojus unikalia gintaro grynuolių, inkliuzų ir šiuolaikinių gintaro dirbinių ekspozicijomis. Orvydų muziejuje

Mažeikiuose, Skuode, Tauragėje, Bukantėje, Papilėje, kitose vietose veikiantys mažesni muziejai dėmesį koncentruoja į tų vietų istoriją, pateikia platų pasakojimą apie žymiausius meno, mokslo ir visuomenės veikėjus, kilusius iš tų rajonų.

Žemaitijos muziejų tinklą jau artimiausiais metais numatyta išplėsti.

Varniuose, baigiamame restauruoti kunigų seminarijos pastate, planuojama įrengti Žemaitijos vyskupystės istorijos ir meno muziejų Kelmės muziejus

Palaipsniui naujam gyvenimui prikeliamas ir pats Varnių miestelis. Varniuose 1990 metų vasarą priešais buvusius Žemaičių vyskupo M.Valančiaus namus atstatytas paminklas M. Valančiui. Restauruota ir pokario metais buvusi uždaryta viena iš seniausių Žemaitijoje Šv. Aleksandro bažnyčia, na, o šalia restauruotos kunigų seminarijos artimiausiais metais turėtų iškiltū paminklas Žemaičių vyskupui M. Giedraičiui ir kanauninkui M. Daukšai, kurių pastangomis Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo išleista pirmoji lietuviška knyga (1595 m.) ­ iš lenkų į lietuvių kalbą išverstas Ledesmos Katekizmas, kuris buvo skirtas Žemaičių vyskupystei, o 1599 m. garsusis Postilės vertimas kartu su M. Daukšos prakalba.

 

Nuotraukose (iš viršaus į apačią):

  1. Užvenčio muziejus;
  2. Orvydų muziejus (Kretingos raj. Salantai);
  3. Orvydų muziejuje;
  4. Kelmės muziejus.

© Žemaičių kultūros draugijos redakcija, 1998.
Puslapis atnaujintas 2001.09.19.
Pastabas siųskite adresu: samogitia@mch.mii.lt

KalbaLankytinos vietosVyskupijaLiteratūraTautosakaKultūra
NaujienosArchyvasRedaktoriaus žodisInformacijaAtsiliepimai

RodyklėĮ aukštesnį lygįĮ pradžiąTolynInformacija